Haber

İşçi, işveren ve memur konfederasyonlarından depremzedelere yardım eli

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından işçi, işveren ve memur konfederasyonları depremzedelere yardım eli uzattı.

Bu kapsamda Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), öncelikle AFAD ve Türk Kızılayı ile uyum içinde deprem bölgesine gıda, giyecek, barınma, ısınma, hijyen ve ihtiyaç malzemeleri sevkiyatı yaptı.

TİSK Yürütme Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) üyeleriyle birlikte deprem bölgesini ziyaret ederek bölgeye yardımların istikrarlı bir şekilde devam etmesi çağrısında bulundu.

TİSK, “Türkiye Tek Yürek” kampanyasına 25 milyon lira bağışlarken, üye sendikalarını da seferber etti. Bu kapsamda Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), temininde güçlük çekilen 113 TIR ihtiyaç malzemesini bölgeye ulaştırırken, üye firmalarından oluşan 620 kişilik arama kurtarma ekibini deprem bölgesine yönlendirdi. TİSK üyesi diğer işveren sendikaları da bölgeye temel ihtiyaç unsurlarından oluşan yardımlar ulaştırdı.

Otel ve pansiyonlar depremzedelere açıldı

TÜRK-İŞ deprem bölgesine bugüne kadar 20 milyon lirası “Türkiye Tek Yürek” kampanyası için olmak üzere toplam 50 milyon lira bağışta bulundu.

Üye birliklere ait farklı bölgelerdeki otel ve pansiyonları depremzedelerin kullanımına açan TÜRK-İŞ, deprem bölgesine temel gıda, giyecek, ısıtıcı, yakacak malzemesi, temizlik ve hijyen setinden oluşan yardımları ulaştırdı.

Binlerce çadır depremzedelere teslim edildi

Memur-Sen ise depremin ardından hızla bölgeye 270 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi. Jandarma Arama Kurtarma (JAK) görevlisi ile birlikte çalışmalarını yürüten Memur-Sen grupları, onlarca kişiyi enkaz altından kurtardı.

“Türkiye Tek Yürek” kampanyasına 10 milyon lira bağışta bulunan Memur-Sen, AFAD’a uygun olarak 140 tır yardımıyla bölgeye 1000 çadır da gönderdi.

haber-ispir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu