İş

İstihdam verileri Federal Rezerv’in aceleci faiz indirimlerinden kaçınabileceğini doğruluyor – Evercore ISI

Evercore ISI ekonomistleri Cuma günü açıklanan istihdam verilerinin Federal Rezerv’in bu yıl faiz oranlarını düşürmeye karar vermeden önce acele etmeyeceğini gösterdiğini belirtti.

Çalışma Bakanlığı’na bağlı İşgücü İstatistikleri Bürosu, tarım dışı sektörlerde istihdamın Mart ayında 303.000 artarak Dow Jones’un 200.000 artış tahminini ve Şubat ayı için revize edilen 270.000 rakamını aştığını bildirdi.

İşsiz bireylerin oranı hafif bir düşüşle %3,8’e gerilerken, işgücünde çalışan ya da iş arayanların oranı bir önceki aya göre 0,2 puanlık bir artışla %62,7’ye yükseldi.

Piper Sandler ekonomistleri, “Hane halkı anketinin de önemli aylık istihdam artışlarına işaret ettiği göz önüne alındığında, bu bilgiler daha önce inanılandan daha güçlü olan ve güç kazanıyor olabilecek bir ABD işgücü piyasasına işaret ediyor,” diye yazdı.

“Bu rapor, Federal Rezerv’in Haziran ayında faiz oranlarını düşürme olasılığını arttırmak yerine azaltmalıdır. Asıl soru bunun ne kadar olacağıdır. Bizim görüşümüz, bunun piyasanın anlık tepkisinin gösterdiğinden çok daha az olası olduğu yönünde.”

Ekonomistler, Federal Rezerv’in Haziran ayındaki hareket tarzına karar vermeden önce iş piyasasının daha rekabetçi hale geldiğine dair işaretler aramak için önümüzdeki iki işgücü piyasası raporunu yakından takip edebileceğini belirtti. Şu anda veriler işgücü arzının arttığı yönündeki söylemi destekliyor.

Piper Sandler’a göre aynı zamanda Mart ayı istihdam istatistikleri, merkez bankasının faiz oranlarını hemen düşürmek zorunda olmadığını ve “enflasyon eğilimini net bir şekilde anlayana kadar erteleyebileceğini” vurguluyor.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu