Haber

İzmir Körfezi’nde biyoçeşitlilik izleme çalışmaları başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Körfez’in yüzülebilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Körfez’deki su altı canlılarındaki değişimleri belgelemek için kapsamlı bir izleme çalışması başlatan İZSU, canlı türlerinin dağılımı ve popülasyonundaki değişimleri kayıt altına alabilecek.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün yüzülebilir bir körfez olması amacıyla yürüttüğü çalışmalar aralıksız devam ediyor. Körfez’deki sualtı yaşamındaki değişimi belgelemek için İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından kapsamlı bir izleme çalışması başlatıldı. Bu çalışma ile Körfez’de yaşayan türlerin dağılım ve popülasyonlarındaki değişim izlenerek güzelleşmenin ekolojik göstergeleri belgelenecektir.

Çeşitlilik kaydedilecek

Körfez’in su altı araştırma ve izleme çalışmaları çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İZPA, İzmir Körfezi’nde düzenli su altı araştırmaları yapacak ve Körfez’deki su altı biyolojik çeşitliliğinin kaydını tutacak. Dalışlar sayesinde Körfez’de hangi ırkların var olduğu, yeni eklenenler veya sayıları artanlar gibi birçok konuda veri toplanacak.

Kirlilik ve koku problemini ortadan kaldırır.

Körfez seferberliği, atık arıtma sistemleri gibi birçok kalemle İzmir Körfezi’ni temizlemeyi hedefliyor. Seferberlik, İzmir Körfezi’nde geçmişten günümüze taşınan kirliliği 3 adımda kuşatır ve kalıcı çözümler üretir. İZSU, 50 yıldır süregelen kirlilik ve koku sorununu karada, kıyıda ve denizde tamamladığı birbirini tamamlayan 10 uygulama projesiyle ortadan kaldırıyor, İzmir Körfezi’ni gençleştiriyor ve yüzülebilir bir Körfez hedefine taşıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu