Ekonomi

TİKA, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki arıcılara bal sağım makinesi temin etti

Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı (TİKA), Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde arıcılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilere 63 adet bal sağım makinesi temin etti.

TİKA’dan yapılan açıklamaya göre, Suriye’nin kuzeyinde güvenlik altına alınan Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin tarımsal üretim kapasitesinin artırılması amacıyla yeni bir proje hayata geçiriliyor.

TİKA, Kilis Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çobanbey Mahalli Meclisi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında kırsal kalkınmaya destek amacıyla arıcılık bölümünde faaliyet gösteren üreticilere 63 adet bal sağım makinesi temin edildi.

Desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ileten Çobanbey Yerel Meclis Başkanı İsmet Abbas, “Besleyici bir gıda maddesi olan balın desteklenmesi önemlidir. Hem üreticiye hem de tüketiciye doğrudan fayda sağlayacaktır.” söz konusu.

Projenin amacı, bölgedeki arıcılara sağlanan modern bal sağım makineleri sayesinde üretilen balın daha sağlıklı bir şekilde elde edilmesi ve daha az kayıpla piyasaya ulaştırılmasıdır.

Böylece yerel üretimin artmasına ve bölgedeki bal pazarının genişlemesine katkı sağlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu